Ten jeden element strony internetowej faktycznie ma ogromne znaczenie- pozwala bowiem na odpowiednią, łatwą i komfortową nawigację, która sprawia, że strona po prostu jest użyteczna. Wydawałoby się, że takie menu zawsze wygląda podobnie- a jednak, kiedy już podchodzimy do kwestii jego projektowania, nagle nasuwa się wiele pytań o to, w jaki sposób coś ma działać, jak ma wyglądać i które z rozwiązań będzie bardziej przyjazne dla samego użytkownika. To pokazuje, jak ważne jest dobre menu strony i jak niełatwo jest je naprawdę dobrze zaprojektować.
Minimalizm sprawdza się w praktyce
Przede wszystkim warto całą treść strony podzielić na poszczególne, spójne i pasujące do siebie kategorie. To ważne ze względu na to, aby zakładki nie powielały między sobą treści, ale też, aby nie było ich zbyt wiele. Praktyka pokazuje bowiem, że im mniej tym lepiej- zbyt duża liczba pozycji w menu dezorientuje użytkownika, sprawia, że staje się on zagubiony i szybko się zniechęca- w rezultacie szybko opuszcza stronę nie bardzo wiedząc, gdzie ma czego szukać. Nazwy poszczególnych pozycji w menu powinny być jak najkrótsze, jak najprostsze, a dodatkowo powinny mieć charakter ogólny tak, aby można było w nich zawrzeć wiele. Projektując menu zawsze możemy podejrzeć inne strony o podobnym profilu, co nasza, aby zobaczyć, w jaki sposób tam zostało podzielone menu. Oczywiście, każda firma jest inna i sam projekt menu również powinien być dopasowany do oferty danego przedsiębiorstwa- jednakże ze względu na użytkowników, postarajmy się o prostotę i minimalizm.
To, co ważne i to, co mniej ważne
Zbyt duża ilość pozycji w menu może wprowadzać chaos, ale pamiętajmy, że nie wszystko musi znaleźć się w menu głównym. Tutaj powinniśmy dodać linki do najistotniejszych podstron, które stanowią niejako szkielet i podstawę strony. Zawsze znajdzie się natomiast coś, co będzie mniej ważne, ale mimo wszystko musi się znaleźć w strukturze strony, a dodatkowo nie pasuje nam do żadnej kategorii z menu. W takim wypadku linki do takich podstron zawsze możemy umieścić na dodatkowym pasku w stopce. Pozwala to wprowadzić pewną przejrzystą organizację treści w ramach całej strony.
A co zrobić w przypadku, kiedy w menu naprawdę musimy zawrzeć bardzo wiele pozycji? Wówczas oprócz litego tekstu dobrze jest w jakiś sposób popracować nad graficznym zaprezentowaniem poszczególnych pozycji. Każdą pozycję z menu możemy wyświetlić jako rozwijane okno, w którym kategorie podzielimy na boksy, które oznaczymy różnymi kolorami. Ze względu na to, że wiele osób jest wzrokowcami, dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie tutaj miniatur różnych zdjęć i grafik, które bezpośrednio będą nawiązywać do zawartości danych kategorii. Dzięki temu nawet bardzo rozbudowane menu wygląda przejrzyście i naprawdę bardzo szybko można się w nim odnaleźć. Pamiętajmy, aby zawsze przetestować funkcjonalność strony jeszcze zanim trafi ona do sieci i będzie testowana przez realnych użytkowników. Pozwala to szybko wychwycić wszelkie błędy oraz te miejsca, które wymagają na stronie dopracowania.