Wałki i walce to produkty, które bardzo często są częściami maszyn różnego przeznaczenia. Tak też jest w przypadku maszyn, które uczestniczą w produkcji żywności. Dodatkowo jednak muszą one być wytwarzane tak, aby faktycznie były bezpieczne i dedykowane do kontaktu z żywnością. Każdy taki produkt musi być opisany w specjalny sposób.
Różne sektory wytwarzania żywności
W tym sektorze można znaleźć bardzo duże zróżnicowanie przedsiębiorstw, jakie wytwarzają żywność. Z jednej strony będą to firmy działające w rolnictwie, gdzie wykorzystywane są specjalne maszyny do zbiorów. Specjalny wał zbierający to jeden z przykładowych elementów, który jest do tego celu potrzebny.
Zbiór plonów to pierwszy etap wytwarzania żywności, jaki można zaplanować. Następnie bardzo często przeprowadzane jest sortowanie, a następnie filtrowanie, wytłaczanie czy zagęszczanie. Na wszystkich tych etapach konieczne są wały i walce, które mają powłoki dopuszczone do kontaktu z żywnością- gumowe, poliuretanowe jak i węglikowe. Ich wytwarzaniem zajmuje się Hannecard. Jest to przedsiębiorstwo, które oferuje wszelkiego rodzaju powłoki, jakie mogą okazać się przydatne na danym etapie produkcji. Hannecard to także profesjonalne doradztwo oraz możliwość realizacji indywidualnych zamówień dla konkretnych przedsiębiorstw.
Wały i wałki w zakładach piekarniczych
To tutaj wytwarzane jest pieczywo, które potem trafia do sklepów. Cały proces wykonywany na dużą skalę musi być jednak odpowiednio zautomatyzowany tak, aby rzeczywiście był efektywny i aby pozwalał wytwarzać dużo w krótkim czasie. Stosuje się tutaj specjalne wały, których zadaniem jest dozowanie mąki. Inny rodzaj wałów jest przeznaczony do dozowania ciasta. Dzięki operowaniu zautomatyzowaną maszyną można uzyskać niesamowitą powtarzalność cech wytwarzanych produktów, takich jak chociażby ich jednakowa wielkość i waga. Jeszcze inne produkty są przeznaczone do wypieku drożdżówek czy ciast i ciasteczek. Najczęściej, są to wały oraz wałki z okładką gumową lub poliuretanową, które mają różne zakresy twardości.
Czy regeneracja tych elementów jest opłacalna?
Zużywanie się powłoki, jaką zostają pokryte wałki oraz walce jest czymś zupełnie naturalnym i następuje to tym szybciej im bardziej zintensyfikowany jest sam proces produkcji. Dlatego też powszechnym zadaniem jest regeneracja tych elementów, gdzie zużyte powłoki są dokładnie usuwane, a na rdzeń nakładane są mieszanki, które stworzą nowe powłoki. Tym samym nie ma konieczności wymiany tego elementu w całości, co z pewnością byłoby opcją bardziej kosztowną. Regeneracja przebiega szybko i pozwala na sensowne oszczędności w przedsiębiorstwie, zwłaszcza jeśli tych elementów w całym parku maszynowym jest naprawdę dużo.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą https://www.hannecard.pl/.