Porównanie tradycyjnego budownictwa i budownictwa szkieletowego

Budynki murowane to inwestycje, które są w naszym kraju powszechnie spotykane. Tymczasem, domy budowane w technologii szkieletowej powstają znacznie rzadziej, chociaż i tak w ostatnich latach ich popularność odrobinę wzrosła.

Warto wiedzieć o tym, że domy szkieletowe to nie są zwyczajne, sezonowe domki drewniane. Dzięki przemyślanej i przetestowanej w praktyce technologii budowania takich domów można w ich wnętrzu uzyskać bardzo dobrą izolację cieplną i z powodzeniem można je komfortowo zamieszkiwać przez cały rok. Czym jednak w praktyce różnią się te dwie technologie? Domy szkieletowe a tradycyjne budownictwo- jakie różnice przede wszystkim warto zauważyć?

Materiały, które wykorzystuje się podczas budowy

Obie te technologie różnią się między sobą praktycznie wszystkim, a różnice te mają swoje źródło już w samym budulcu- w technologii szkieletowej wznosi się domy z drewna- takiego, które ma odpowiednią grubość, wilgotność i które jest we właściwy sposób sezonowane. Tak przygotowany budulec jest gwarancją wytrzymałości konstrukcji przez wiele lat, o czym możemy przekonać się przeglądając stronę jednego z wykonawców takich właśnie domów na drewdom.com. W przypadku domów murowanych wykorzystuje się natomiast zupełnie inny budulec- pustaki, cegły oraz różnego rodzaju zaprawy. Koszty surowców przekładają się także na finalne ceny każdej z inwestycji- budowa domu z drewna najczęściej jest rozwiązaniem znacznie tańszym. Jest to jedna z największych zalet tej technologii.

Sposób budowania w obu technologiach także jest zupełnie inny

W przypadku domów szkieletowych jedynymi pracami mokrymi, jakie trzeba wykonać jest wylewanie fundamentów. Wszystkie pozostałe prace, począwszy od wznoszenia konstrukcji z drewna, aż po prace wykończeniowe- są pracami na sucho i mogą być tak naprawdę wykonywane o dowolnej porze roku. W przypadku technologii murowanej najczęściej zachodzi konieczność wstrzymania się z pracami na czas ujemnych temperatur, gdyż większość planowanych prac to prace mokre. Tym samym można podkreślić jedną z głównym różnić w budowie domów w obu technologiach- domy szkieletowe stawia się szybko, a domy murowane znacznie wolniej. Wynika to także z samego charakteru prac, jakie trzeba przeprowadzić w trakcie budowy.

Cechy wspólne dla obu technologii

Są też takie aspekty, które są wspólne dla obu technologii i na nie również warto zwrócić uwagę. Dokonując porównania- domy szkieletowe a tradycyjne budownictwo można stwierdzić, że w przypadku obu technologii można uzyskać naprawdę dobre, zadowalające współczynniki przenikania ciepła przy zastosowaniu dobrych materiałów ociepleniowych. Wspólne jest także to, że obie technologie pozwalają na stworzenie budynków o dużej wytrzymałości i trwałości. Są to w obu przypadkach inwestycje na długie lata użytkowania. Wobec tego, to inwestor musi sam rozważyć wszelkie wady i zalety technologii, na którą się decyduje, a następnie znaleźć wykonawcę, który specjalizuje się albo w budownictwie tradycyjnym albo też szkieletowym.