Jaki ekspres z młynkiem wybrać? Doradzamy

Miłośnicy kawy jak nikt inny docenią ekspres z młynkiem. Wybór jest spory, a ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Okazuje się bowiem, że diabeł tkwi w szczegółach. Oprócz ekspresu przelewowego z młynkiem znajdziemy także ciśnieniowy, a sam młynek może być stalowy lub też ceramiczny.

\Nie ma jednej odpowiedzi na to, które urządzenie jest lepsze, jednak to ekspresy ciśnieniowe cieszą się większym uznaniem z powodu możliwości zautomatyzowania całego procesu. Dzięki młynkowi i opcji spienienia mleka możemy otrzymać gotowe cappuccino, wciskając zaledwie jeden przycisk. Przy ekspresie przelewowym z młynkiem jest to proces mniej zautomatyzowany, jednak z jego pomocą zrobimy równie dobrą kawę. Jaki ekspres z młynkiem w takim razie wybrać?

Ekspres z młynkiem czy bez?

Pierwszą rzeczą, nad którą warto się zastanowić, jest potrzeba posiadania młynka. Jeżeli jesteśmy smakoszami kawy, to zapewne wiemy, że praktycznie żadna kawa mielona nie może się równać tej ze świeżo zmielonych ziaren w domowym zaciszu. Taka kawa w formie ziaren jest oczywiście droższa, ale z całą pewnością docenimy jej lepsze walory smakowe. Aby jednak to było możliwe, potrzebujemy ekspresu z młynkiem do kawy, który pozwoli na jej zmielenie. Jeśli jednak kawa mielona nam w zupełności wystarcza, to możemy odpuścić sobie ten element w ekspresie i tym samym zmniejszyć koszt jednakowo urządzenia, jak i samej kawy.

Ekspres z młynkiem ceramicznym czy stalowym?

Na rynku dostępne są ekspresy z młynkiem udarowym i żarnowym, z czego te drugie dzielą się na ceramiczne i stalowe. Udarowe to już relikt przeszłości i obecnie jedynym słusznym wyborem jest młynek żarnowy. Jest on zbudowany z żaren, takich jak do mielenia zboża. Mogą być one ceramiczne i stalowe. W tym przypadku zdecydowanie lepiej wybrać stalowy, ponieważ jest on wytrzymalszy. Mitem jest, że jest on głośniejszy lub że jego temperatura mielenia jest wyższa od ceramicznego. Jeśli z kolei chodzi o wytrzymałość, to o wiele lepiej z przypadkowo zawieruszoną gałązką lub kamykiem poradzi sobie ekspres z młynkiem stalowym.

Ekspres przelewowy z młynkiem – jaki wybrać?

Jeśli chodzi o ekspresy przelewowe z młynkiem, to stanowią one tańsze rozwiązanie do domowego zastosowania. Ich obsługa jest nieco bardziej skomplikowana, jednak za jednym razem możemy zaparzyć dużą ilość kawy. Konieczność użycia filtrów zwiększa koszt eksploatacji, jednak przy cenie samego ekspresu i tak wyjdziemy na tym dobrze. Szczególnie jeśli faktycznie zdecydujemy się na ekspres przelewowy z młynkiem, który pozwoli nam zaparzać naprawdę dobre gatunkowo kawy pełnoziarniste. Jeśli chodzi o wybór, to tak naprawdę zwróćmy uwagę na dobrą jakość wykonania i niezawodność, ponieważ wszystkie ekspresy przelewowe działają na tej samej zasadzie. 

Jaki ekspres ciśnieniowy z młynkiem kupić?

Jeśli chodzi o ekspres ciśnieniowy z młynkiem, to do wyboru mamy trzy rodzaje urządzeń:

  • Ekspresy kolbowe – praktycznie w pełni manualna obsługa, jednak dająca najwięcej satysfakcji z przygotowywania kawy. Są stosunkowo niedrogie i pozwalają eksperymentować z kawą. 
  • Ekspresy automatyczne – działają praktycznie bezobsługowo i pozwalają za pomocą jednego przycisku przyrządzić gotową kawę ze spienionym mlekiem. 
  • Ekspresy na kapsułki – również działają ciśnieniowo, lecz są drogie i nieekologiczne w eksploatacji. 

Ekspresy ciśnieniowe są bardziej skomplikowane i pozwalają na większą swobodę w przyrządzaniu kawy, w tym także na zrobienie małego espresso. Aromat kawy jest też zupełnie inny niż tej z ekspresu przelewowego i przez wielu jest on uznawany za lepszy. Minusem jest cena i fakt, że zwykle zajmuję więcej miejsca w kuchni niż modele przelewowe.