responsywna strona www

Jak sprawdzić responsywność strony?

Responsywna strona internetowa- czy Twoja taka jest?

Wiele się mówi o tym, że obecnie responsywność strony internetowej, jaką decydujemy się zakupić jest jednym z kluczowych jej elementów. Jednakże, czym jest ta responsywność, dlaczego jest tak ważna i jak w praktyce w kilku prostych krokach sprawdzić, czy strona faktycznie jest responsywna?

Jak to wygląda w praktyce

O tym, co to jest responsywna strona internetowa powinna już na starcie poinformować nas firma, w której nasza strona będzie projektowana i programowana. Bardzo często jest tak, że już w samej ofercie stworzenia strony będziemy mieli wyszczególnione, ile trzeba będzie zapłacić za stronę, która będzie stworzona w technologii Responsive Web Design, czyli oznacza to, że za responsywność trzeba będzie zapłacić dodatkowo. Jednakże, ze względu na fakt, że takiej strony nie tworzy się codziennie, najlepiej od razu dostosować ją do każdego rodzaju urządzeń tak, aby mogła nam dobrze służyć przez długie lata. Responsywność to nic innego jak odpowiednie dostosowywanie się grafiki oraz szablonu strony do dowolnego rozmiaru wyświetlacza. Dzięki responsywności strona będzie się więc dobrze prezentować zarówno na dużym ekranie laptopa jak i na mniejszym wyświetlaczu smartfona.

Dlaczego responsywność jest ważna?

Powodów jest bardzo wiele. Pierwszy i najbardziej oczywisty jest taki, że jeśli strona nie będzie dobrze wyświetlała się na urządzeniach mobilnych- nie będzie chętnie przeglądana przez użytkowników, którzy głównie właśnie w taki sposób przeglądają internet. Tracimy więc tym samym spore grono odbiorców, a ilość osób z naszej grupy docelowej, które możemy pozyskać znacznie się zmniejsza. Kolejną rzeczą jest to, że responsywność strony już jakiś czas temu stała się jednym z istotnych czynników rangujących pozycje w wyszukiwarce. Jeśli więc mamy w planach kampanię reklamową taką jak pozycjonowanie strony- dobrze mimo wszystko, aby strona była responsywna i mogła skorzystać na tym, że faworyzowane są te strony, które faktycznie są bardziej przyjazne dla użytkownika.

Jak sprawdzić responsywność strony?

Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, możemy spróbować otworzyć stronę na różnego rodzaju urządzeniach, aby sprawdzić, czy dobrze się na nich wyświetla. Nie ma nawet konieczności sprawdzania każdej możliwej szerokości ekranu- wystarczy 2- 3 dość standardowe urządzenia, aby przekonać się, jak prezentuje się na nich nasza strona internetowa. Możemy też wykorzystać niektóre narzędzia, które są dostępne w sieci i które zbadają naszą stronę w kilka sekund prezentując nam jej wygląd na ekranach o różnej szerokości. Tak naprawdę, jest to sposób jeszcze szybszy, który nie wymaga od nas posiadania jakichkolwiek urządzeń. Tym samym od razu możemy dowiedzieć się, czy nasza strona faktycznie jest przyjazna dla osób, które odwiedzają ją poprzez tablety czy też smartfony. Jeśli okaże się, że strona nie jest responsywna- powinniśmy pomyśleć o tym, aby wprowadzić modyfikacje, które to naprawią. Takie ulepszenie na pewno pozwoli nam dotrzeć do większej liczby użytkowników.